NPC-1210-100A-1-L
Manufacturer
Thermometrics (Amphenol Advanced Sensors)
VIGOR # :
Description
SENSOR PRES 100PSIA 0-100MV DIP
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
NPC-1210-100A-1-L PDF
Type Description
Series:NPC-1210
Package:Bulk
Part Status:Active
Applications:Board Mount
Pressure Type:Absolute
Operating Pressure:100PSI (689.48kPa)
Output Type:Wheatstone Bridge
Output:0 mV ~ 100 mV
Accuracy:±0.1%
Voltage - Supply:-
Port Size:Male - 0.13" (3.23mm) Tube
Port Style:Barbless
Features:Temperature Compensated
Termination Style:PC Pin
Maximum Pressure:200PSI (1378.95kPa)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C