1210A-100D-3L
Manufacturer
TE Connectivity Measurement Specialties
VIGOR # :
Description
SENSOR 100PSID 100MV 8PIN PCB
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
1210A-100D-3L PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Applications:Board Mount
Pressure Type:Differential
Operating Pressure:100PSI (689.48kPa)
Output Type:Wheatstone Bridge
Output:0 mV ~ 100 mV
Accuracy:±0.1%
Voltage - Supply:-
Port Size:Male - 0.13" (3.23mm) Tube, Dual
Port Style:Barbless
Features:Temperature Compensated
Termination Style:PC Pin
Maximum Pressure:200PSI (1378.95kPa)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C