M6141-C00005-300PG
Manufacturer
TE Connectivity Measurement Specialties
VIGOR # :
Description
SENSOR 300PSIG 1/4NPT 1-5V 2'
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
M6141-C00005-300PG PDF
Type Description
Series:MSP610
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Vented Gauge
Operating Pressure:300PSI (2068.43kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:1 V ~ 5 V
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:8V ~ 30V
Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:Cable 2'
Maximum Pressure:600PSI (4136.85kPa)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C