MPT3.6-150
Manufacturer
PowerFilm Inc.
VIGOR # :
Description
SOLAR CELL 360MW 5.5V
Catalog
Solar Cells
DataSheet
MPT3.6-150 PDF
Type Description
Series:Wireless Electronics
Package:Bulk
Part Status:Active
Power (Watts) - Max:360 mW
Current @ Pmpp:100 mA
Voltage @ Pmpp:3.6 V
Current - Short Circuit (Isc):128 mA
Type:-
Voltage - Open Circuit:5.5 V
Operating Temperature:-
Package / Case:Cells
Size / Dimension:2.909" L x 5.748" W x 0.009" H (73.90mm x 146.00mm x 0.22mm)