MP7.2-150F
Manufacturer
PowerFilm Inc.
VIGOR # :
Description
SOLAR CELL 1.73W 11.1V
Catalog
Solar Cells
DataSheet
MP7.2-150F PDF
Type Description
Series:Wireless Electronics
Package:Bulk
Part Status:Active
Power (Watts) - Max:1.73 W
Current @ Pmpp:240 mA
Voltage @ Pmpp:7.2 V
Current - Short Circuit (Isc):-
Type:-
Voltage - Open Circuit:11.1 V
Operating Temperature:-
Package / Case:Cells
Size / Dimension:9.961" L x 5.748" W (253.00mm x 146.00mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
BWA-SOLAR PANEL 20W
BWA-SOLAR PANEL 20W
SOLAR PANEL 12V 20W