CR9580-20
Manufacturer
CR Magnetics, Inc.
VIGOR # :
Description
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC
Catalog
Current Sensors
DataSheet
CR9580-20 PDF
Type Description
Series:CR9500
Package:Bulk
Part Status:Active
For Measuring:AC
Sensor Type:Transformer w/Conditioning
Current - Sensing:20A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity:-
Frequency:50Hz ~ 400Hz
Linearity:-
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:Self Powered
Response Time:100ms (On), 250ms (Off)
Current - Supply (Max):-
Operating Temperature:-30°C ~ 60°C
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:-
Package / Case:Hinged Ring, 0.40" Dia, Wire Leads