CR5220-10
Manufacturer
CR Magnetics, Inc.
VIGOR # :
Description
SENSOR CURRENT MAGNETIC 10A DC
Catalog
Current Sensors
DataSheet
CR5220-10 PDF
Type Description
Series:CR5200
Package:Bulk
Part Status:Active
For Measuring:DC
Sensor Type:Magnetic Modulator, Closed Loop
Current - Sensing:10A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity:-
Frequency:DC
Linearity:-
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:24V
Response Time:250ms
Current - Supply (Max):100mA
Operating Temperature:0°C ~ 50°C
Polarization:Unidirectional
Mounting Type:DIN Rail, Panel
Package / Case:Module
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
L08P150D15
L08P150D15
SENSOR CURRENT HALL 150A AC/DC
HASS 100-S
HASS 100-S
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC
LT 505-T
LT 505-T
SENSOR CURRENT HALL 500A AC/DC