ACS724LLCTR-30AU-T
Description
SENSOR CURRENT HALL
DataSheet
ACS724LLCTR-30AU-T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
For Measuring:DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:30A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:133mV/A
Frequency:120kHz
Linearity:±1.5%
Accuracy:±0.7%
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Response Time:4µs
Current - Supply (Max):14mA
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Polarization:Unidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)