ACS726LLFTR-40B-T
Manufacturer
Allegro MicroSystems
VIGOR # :
Description
SENSOR CURRENT HALL 40A AC/DC
Catalog
Current Sensors
DataSheet
ACS726LLFTR-40B-T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:40A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:50mV/A
Frequency:DC ~ 120kHz
Linearity:±0.5%
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:3V ~ 3.6V
Response Time:5µs
Current - Supply (Max):40mA
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:24-SSOP (0.154", 3.90mm Width)