T60404N4646X100
Manufacturer
VACUUMSCHMELZE GmbH & Co. KG.
VIGOR # :
Description
CURRENT SENSOR, 100A, PRI OPEN,
Catalog
Current Sensors
DataSheet
T60404N4646X100 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Closed Loop
Current - Sensing:100A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Current
Sensitivity:-
Frequency:DC ~ 200kHz
Linearity:±0.1%
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:±11.4V ~ 15.75V
Response Time:1µs
Current - Supply (Max):18mA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Polarization:Unidirectional
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Module, Single Pass Through
Supplier Device Package:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SENSOR CURRENT HALL 2000A AC