ACS756KCB-050B-PFF-T
Manufacturer
Allegro MicroSystems
VIGOR # :
Description
SENSOR CURRENT HALL
Catalog
Current Sensors
DataSheet
ACS756KCB-050B-PFF-T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:50A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:40mV/A
Frequency:DC ~ 120kHz
Linearity:±1.8%
Accuracy:±7.5%
Voltage - Supply:3V ~ 5.5V
Response Time:3µs
Current - Supply (Max):14mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C