ACS772KCB-150B-PFF-T
Description
HIGH ACCURACY, HALL-EFFECT CURRE
DataSheet
ACS772KCB-150B-PFF-T PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect
Current - Sensing:150A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:13.33mV/A
Frequency:DC ~ 200kHz
Linearity:±0.9%
Accuracy:-
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Response Time:2.5µs
Current - Supply (Max):15mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)