ACS733KLATR-40AU-T
Description
AUTOMOTIVE GRADE HIGH BANDWIDTH
DataSheet
ACS733KLATR-40AU-T PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Differential
Current - Sensing:40A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:66mV/A
Frequency:1MHz
Linearity:±0.5%
Accuracy:±1.7%
Voltage - Supply:3.14V ~ 3.46V
Response Time:200ns
Current - Supply (Max):35mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Unidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package:16-SOIC
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
LESR 25-NP
LESR 25-NP
SENSOR CURRENT HALL 25A UNIPOLAR