AIMH040-500A-420
Description
CURRENT SENSOR 500A 4-20MA
DataSheet
AIMH040-500A-420 PDF
Type Description
Series:AIMH040
Package:Bag
Part Status:Active
For Measuring:DC
Sensor Type:Hall Effect
Current - Sensing:500A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity:-
Frequency:DC ~ 10kHz
Linearity:-
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:±15V
Response Time:-
Current - Supply (Max):35mA
Operating Temperature:-10°C ~ 85°C
Polarization:Unidirectional
Mounting Type:Panel Mount
Package / Case:Module, Single Pass Through
Supplier Device Package:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
L34S200D15
L34S200D15
SENSOR CURRENT HALL 200A AC/DC
TLI4970D025T5XUMA1
TLI4970D025T5XUMA1
IC CURRENT SENSOR 8TISON
HO 120-P
HO 120-P
SENSOR CURRENT HALL 120A AC/DC
USB3160-30-0070-0-C
USB3160-30-0070-0-C
MICRO B SKT, VERTICAL, SMT, 30",
AIMH040-500A-420
AIMH040-500A-420
CURRENT SENSOR 500A 4-20MA