ACS770ECB-200U-PSF-T
Description
LINEAR CURRENT SENSOR
DataSheet
ACS770ECB-200U-PSF-T PDF
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:200A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:20mV/A
Frequency:DC ~ 120kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±0.6%
Voltage - Supply:5V
Response Time:4.6µs
Current - Supply (Max):15mA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C