RCT-1800-1000
Manufacturer
Aim Dynamics
VIGOR # :
Description
CURRENT SENSE MAGNA 1000A:333MV
Catalog
Current Sensors
DataSheet
RCT-1800-1000 PDF
Type Description
Series:RCT
Package:Bag
Part Status:Active
For Measuring:AC
Sensor Type:-
Current - Sensing:1000A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:-
Frequency:-
Linearity:-
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:12V ~ 30V
Response Time:-
Current - Supply (Max):-
Operating Temperature:-20°C ~ 105°C