ACS733KLATR-40AB-T
Description
AUTOMOTIVE GRADE HIGH BANDWIDTH
DataSheet
ACS733KLATR-40AB-T PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Differential
Current - Sensing:40A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:33mV/A
Frequency:1MHz
Linearity:±0.5%
Accuracy:±1.7%
Voltage - Supply:3.14V ~ 3.46V
Response Time:200ns
Current - Supply (Max):35mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)