ACS759LCB-050B-PFF-T
Description
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC
DataSheet
ACS759LCB-050B-PFF-T PDF
Type Description
Series:-
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:50A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:26.4mV/A
Frequency:DC ~ 120kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±3.5%
Voltage - Supply:3V ~ 3.6V
Response Time:4µs
Current - Supply (Max):13.5mA
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
LA 130-P
LA 130-P
SENSOR CURRENT HALL 130A AC/DC