ACS72981KLRATR-150B3
Description
HIGH PRECISION LINEAR HALL EFFEC
DataSheet
ACS72981KLRATR-150B3 PDF
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Differential
Current - Sensing:150A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:8.8mV/A
Frequency:DC ~ 250kHz
Linearity:±0.8%
Accuracy:-
Voltage - Supply:3V ~ 3.6V
Response Time:1.8µs
Current - Supply (Max):14mA (Typ)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)