ACS723LLCTR-10AU-T
Description
SENSOR CURRENT HALL 10A DC
DataSheet
ACS723LLCTR-10AU-T PDF
Part Status:Active
For Measuring:DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:10A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:400mV/A
Frequency:DC ~ 80kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±3%
Voltage - Supply:5V
Response Time:5µs
Current - Supply (Max):14mA
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Polarization:Unidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)