ACS780KLRTR-150B-T
Manufacturer
Allegro MicroSystems
VIGOR # :
Description
THERMALLY ENHANCED CURRENT SENSO
Catalog
Current Sensors
DataSheet
ACS780KLRTR-150B-T PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Differential
Current - Sensing:100A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:26.66mV/A
Frequency:DC ~ 120kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±0.8%
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Response Time:3.6µs
Current - Supply (Max):15mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C