ACS723KMATR-10AB-T
Description
SENSOR CURRENT HALL 10A AC/DC
DataSheet
ACS723KMATR-10AB-T PDF
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:10A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:200mv/A
Frequency:DC ~ 80kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±2%
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Response Time:5µs
Current - Supply (Max):14mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)