ACS37612LLUALU-010B3
Description
STANDALONE CORELESS DIFFERENTIAL
DataSheet
ACS37612LLUALU-010B3 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect
Current - Sensing:13.5mT
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:10mV/g
Frequency:DC ~ 140kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±2%
Voltage - Supply:3V ~ 3.6V
Response Time:-
Current - Supply (Max):16mA
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TA)
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)