ACS725LLCTR-40AB-T
Description
SENSOR CURRENT HALL 40A AC/DC
DataSheet
ACS725LLCTR-40AB-T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Sensor Type:Hall Effect, Differential
Current - Sensing:40A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:33mV/A
Frequency:DC ~ 120kHz
Linearity:±1.5%
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:3V ~ 3.6V
Response Time:4µs
Current - Supply (Max):14mA
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)