ACS781KLRTR-150U-T
Description
THERMALLY ENHANCED CURRENT SENSO
DataSheet
ACS781KLRTR-150U-T PDF
Part Status:Active
For Measuring:DC
Sensor Type:Hall Effect, Differential
Current - Sensing:100A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:8.8mV/A
Frequency:DC ~ 120kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±0.8%
Voltage - Supply:3V ~ 3.6V
Response Time:3.6µs
Current - Supply (Max):15mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C