ACS759KCB-150B-PFF-T
Description
SENSOR CURRENT HALL 150A AC/DC
DataSheet
ACS759KCB-150B-PFF-T PDF
Type Description
Series:-
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:150A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:8.8mV/A
Frequency:DC ~ 120kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±4%
Voltage - Supply:3V ~ 3.6V
Response Time:4µs
Current - Supply (Max):13.5mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C