ACS773LCB-050B-PFF-T
Description
HIGH ACCURACY, HALL-EFFECT CURRE
DataSheet
ACS773LCB-050B-PFF-T PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect
Current - Sensing:50A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:26.4mV/A
Frequency:DC ~ 200kHz
Linearity:±0.9%
Accuracy:-
Voltage - Supply:3V ~ 3.6V
Response Time:2.5µs
Current - Supply (Max):15mA
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TA)