SCT-0400-040
Description
CURRENT SENSE MAGNALAB 40A:333MV
DataSheet
SCT-0400-040 PDF
Sensor Type:-
Current - Sensing:40A
Sensitivity:-
Frequency:50Hz ~ 1kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±1%
Current - Supply (Max):-
Operating Temperature:-20°C ~ 110°C
Polarization:Unidirectional
Mounting Type:Free Hanging
Package / Case:Module, Single Pass Through
Supplier Device Package:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
HAS 400-S
HAS 400-S
SENSOR CURRENT HALL 400A AC/DC