ACS723LLCTR-20AU-T
Description
SENSOR CURRENT HALL 20A DC
DataSheet
ACS723LLCTR-20AU-T PDF
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:20A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:200mv/A
Frequency:DC ~ 80kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±3%
Voltage - Supply:5V
Response Time:5µs
Current - Supply (Max):14mA
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Polarization:Unidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package:8-SOIC
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
HO 25-P
HO 25-P
SENSOR CURRENT HALL 25A AC/DC
HAIS 200-P
HAIS 200-P
SENSOR CURRENT HALL 200A AC/DC