AIMH021-100A-420
Description
CURRENT SENSOR 100A 4-20MA
DataSheet
AIMH021-100A-420 PDF
Type Description
Series:AIMH021
Package:Bag
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect
Current - Sensing:100A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity:-
Frequency:DC ~ 10kHz
Linearity:-
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:±15V
Response Time:-
Current - Supply (Max):25mA
Operating Temperature:-10°C ~ 85°C