ACS71240KEXBLT-050U5
Description
AUTOMOTIVE-GRADE, GALVANICALLY I
DataSheet
ACS71240KEXBLT-050U5 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:50A
Number of Channels:1
Output:Voltage
Sensitivity:80mV/A
Frequency:120kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±6%
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Response Time:4µs
Current - Supply (Max):12mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)