JC24S-250A-V
Manufacturer
Aim Dynamics
VIGOR # :
Description
CURRENT TRANS J&D 250A 24MM
Catalog
Current Sensors
DataSheet
JC24S-250A-V PDF
Type Description
Series:V
Package:Bag
Part Status:Active
For Measuring:AC
Sensor Type:-
Current - Sensing:250A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, 0V ~ 5V
Sensitivity:-
Frequency:50Hz ~ 60Hz
Linearity:±2%
Accuracy:±2%
Voltage - Supply:5V
Response Time:300ms
Current - Supply (Max):-
Operating Temperature:-20°C ~ 50°C