HPP845E131R5
Manufacturer
TE Connectivity Measurement Specialties
VIGOR # :
Description
SENSOR HUMID/TEMP 3V I2C 3% SMD
Catalog
Humidity, Moisture Sensors
DataSheet
HPP845E131R5 PDF
Type Description
Series:HTU
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Sensor Type:Humidity, Temperature
Humidity Range:0 ~ 100% RH
Output Type:I²C
Output:12b
Accuracy:±3% RH
Response Time:5 s
Sensitivity:-
Voltage - Supply:1.5V ~ 3.6V
Mounting Type:Surface Mount
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C