RAS1-100S-S
Description
100 LB S-BEAM LOAD CELL
DataSheet
RAS1-100S-S PDF
Part Status:Active
Operating Force:45.36kgf (100lbs)
Output:Analog Voltage mV/V (millivolts)
Sensor Type:Load Cell
Accuracy:±0.02%
Compensated Temperature:-10°C ~ 40°C
Voltage - Supply:5V ~ 10V
Actuator Type:S-Beam
Actuator Style/Size:-
Includes:Sensor
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C