RSB3-100M-A1K-C
Manufacturer
Loadstar Sensors
VIGOR # :
Description
100 KGF DIAPH ANALOG KIT COMP
Catalog
Force Sensors
DataSheet
RSB3-100M-A1K-C PDF
Type Description
Series:RSB3
Package:Box
Part Status:Active
Operating Force:100.00kgf (220lbs)
Output:Analog Voltage (0.5V ~ 4.5V)
Sensor Type:Load Cell
Accuracy:±0.1%
Compensated Temperature:-10°C ~ 40°C
Voltage - Supply:5V ~ 10V
Actuator Type:Button with Threaded Stud
Actuator Style/Size:-
Includes:Sensor, Analog Interface, Power Supply, Calibration w/Certificate
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C