RSB3-100M-S
Manufacturer
Loadstar Sensors
VIGOR # :
Description
100 KGF DIAPHRAGM LOAD CELL
Catalog
Force Sensors
DataSheet
RSB3-100M-S PDF
Type Description
Series:RSB3
Package:Box
Part Status:Active
Operating Force:100.00kgf (220lbs)
Output:Analog Voltage mV/V (millivolts)
Sensor Type:Load Cell
Accuracy:±0.1%
Compensated Temperature:-10°C ~ 40°C
Voltage - Supply:5V ~ 10V
Actuator Type:Button with Threaded Stud
Actuator Style/Size:-
Includes:Sensor
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C