PDV-P5002
Manufacturer
Luna Optoelectronics (Advanced Photonix)
VIGOR # :
Description
PHOTOCELL 12K-30K OHM 11MM
Catalog
Optical Sensors - Photo Detectors - CdS Cells
DataSheet
PDV-P5002 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Wavelength:520nm
Voltage - Max:350Vpk
Rise Time (Typ):55 ms
Fall Time (Typ):25 ms
Cell Resistance (Min) @ Dark:500 kOhms @ 10 s
Cell Resistance @ Illuminance:12 ~ 30kOhms @ 10 lux
Operating Temperature:-30°C ~ 75°C (TA)