OBT200-18GM60-E5-V1
Manufacturer
Pepperl+Fuchs
VIGOR # :
Description
PHT DIFUSED SEN 0-200MM
Catalog
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
DataSheet
OBT200-18GM60-E5-V1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Sensing Method:Diffuse
Sensing Distance:0.000" ~ 7.874" (0mm ~ 200mm)
Voltage - Supply:10V ~ 30V
Response Time:1ms
Output Configuration:PNP - Open Collector, Light-ON\Dark-ON
Light Source:Infrared (880nm)
Connection Method:Connector, M12
Ingress Protection:IP67
Cable Length:-
Adjustment Type:Adjustable
Operating Temperature:-25°C ~ 55°C