RB63P06C28C
Manufacturer
Serpac Electronic Enclosures
VIGOR # :
Description
BOX PLASTIC CLEAR 6.3"L X 3.15"W
Catalog
Boxes
DataSheet
RB63P06C28C PDF
Type Description
Series:RB
Package:Bulk
Part Status:Active
Container Type:Box
Size / Dimension:6.300" L x 3.152" W (160.02mm x 80.06mm)
Height:3.350" (85.09mm)
Area (L x W):19.8in² (128cm²)
Design:Cover Included
Material:Plastic, Polycarbonate
Color:Clear
Thickness:0.118" (3.00mm)
Features:PCB Supports, Wall Mount, Watertight
Ratings:IP67, NEMA 4
Material Flammability Rating:UL94 V-0
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
UNC 3-10-10-BLUE/WHITE
UNC 3-10-10-BLUE/WHITE
CABINET ALUM BLU/WHI 10"L X 10"W
EN4SD20248LG
EN4SD20248LG
BOX STEEL GRAY 20"L X 24"W
CA10B5,GY
CA10B5,GY
KEY FOB ABS GRAY 3.4"LX2.56"W