GL12NI-2XL
Manufacturer
ACL Staticide, Inc.
VIGOR # :
Description
GLVS NITR PWD-FRE 2XL 12" 100/PK
Catalog
Static Control Clothing
DataSheet
GL12NI-2XL PDF
Type Description
Series:Staticide®
Package:Bulk
Part Status:Active
Clothing Type:Gloves, Non Gendered - Dissipative
Size:2XLarge
Material:Nitrile Rubber
Color:-
Features:Chemical Resistant, Latex Free
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
73783
SMOCK, STATSHIELD, JACKET, KNITT
JWC5405SPWH
JWC5405SPWH
SNAP CUFF, X-LARGE, WHITE
SC0028
SC0028
ESD SOCKS, LARGE
TSC-600MA
TSC-600MA
GLASS - 5X20MM (UL), SLOW 600MA
UTP28CH8.5MVL
UTP28CH8.5MVL
CABLE MOD 8P8C PLUG-PLUG 27.89'
GL12NI-2XL
GL12NI-2XL
D3C3740-3
D3C3740-3
37.00 - 40.00 GHZ CIRCULATOR