PVS60085
Description
600V 8.5A 5.1KW DC PS RM
DataSheet
PVS60085 PDF
Type:Bench (AC to DC)
Voltage - Supply:170 ~ 265VAC
Voltage - Output:0 ~ 600VDC
Current - Output:0 ~ 8.5A
Number of Outputs:1
Size / Dimension:20.945" L x 16.535" W x 3.465" H (532.00mm x 420.00mm x 88.00mm)
Features:Memory, Programmable, GPIB, LAN, RS232, and USB Interface
Power (Watts):5100W
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
KLN 60-50G
KLN 60-50G
POWER SUPPLY 3000W + GPIB INTER
XLN8018
XLN8018
PWR SUPP PROGRAMABLE DC 80V/18A
ZUP6-33
ZUP6-33
PWR SUP BENCH PROG 0-6V 198W
H1802-30
H1802-30
BLOCK & TACKLE
KT4500
KT4500
PARALLEL-JAW GRIP - 4500 SERIES
PVS60085
PVS60085
600V 8.5A 5.1KW DC PS RM
1697B
1697B
DC PWR SPLY PROGMBL 40V 5A