PVS10005
Manufacturer
B&K Precision
VIGOR # :
Description
1000V 5A 5KW DC PS RM
Catalog
Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
DataSheet
PVS10005 PDF
Type Description
Series:PVS
Package:Box
Part Status:Active
Type:Bench (AC to DC)
Voltage - Supply:170 ~ 265VAC
Voltage - Output:0 ~ 1000VDC
Current - Output:0 ~ 5A
Display Type:VFD
Number of Characters:-
Number of Outputs:1
Size / Dimension:20.945" L x 16.535" W x 3.465" H (532.00mm x 420.00mm x 88.00mm)
Features:Memory, Programmable, GPIB, LAN, RS232, and USB Interface
Power (Watts):5000W