XLN10014
Manufacturer
B&K Precision
VIGOR # :
Description
PWR SUPP PROGRAMABLE DC 100V/14A
Catalog
Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
DataSheet
XLN10014 PDF
Type Description
Series:XLN
Package:Box
Part Status:Active
Type:Bench (AC to DC)
Voltage - Supply:100 ~ 240VAC
Voltage - Output:0 ~ 100VDC
Current - Output:0 ~ 14.4A
Display Type:LCD
Number of Characters:4 (2)
Number of Outputs:1
Size / Dimension:17.008" L x 16.535" W x 1.717" H (432.00mm x 420.00mm x 43.60mm)
Features:Memory, Programmable, RS485 and USB Interface
Power (Watts):1440W