QPX1200S
Manufacturer
AIMtti
VIGOR # :
Description
POW SUPP 1200W MAX 60V OR 50A AN
Catalog
Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
DataSheet
QPX1200S PDF
Type Description
Series:QPX
Package:Box
Part Status:Active
Type:Bench (AC to DC)
Voltage - Supply:110 ~ 240VAC
Voltage - Output:0 ~ 60VDC
Current - Output:0 ~ 50A
Display Type:LCD
Number of Characters:9
Number of Outputs:1
Size / Dimension:16.260" L x 13.780" W x 5.118" H (413.00mm x 350.00mm x 130.00mm)
Features:Constant Current and Constant Voltage Indicators, PowerFlex Regulation
Power (Watts):1200W
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
KLN 30-50G
KLN 30-50G
POWER SUPPLY 1500W + GPIB INTER