Z8F1233PJ020SG
Description
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 28DIP
DataSheet
Z8F1233PJ020SG PDF
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:-
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Number of I/O:25
RAM Size:256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 3.6V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:28-DIP (0.600", 15.24mm)