Z8E00010SEC00TR
Manufacturer
Zilog / Littelfuse
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 512B OTP 18SOIC
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
Z8E00010SEC00TR PDF
Type Description
Series:Z8® Plus
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Core Processor:Z8
Core Size:8-Bit
Speed:10MHz
Connectivity:-
Peripherals:WDT
Number of I/O:13
Program Memory Size:512B (512 x 8)
Program Memory Type:OTP
EEPROM Size:-
RAM Size:32 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)