Z8F1680SH020EG
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SOIC
DataSheet
Z8F1680SH020EG PDF
Type Description
Series:Encore!® XP®
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O:17
EEPROM Size:-
RAM Size:3K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 7x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)