Z8F0131QJ020EG
Description
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 28QFN
DataSheet
Z8F0131QJ020EG PDF
Type Description
Series:Encore!®
Package:Tray
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:-
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Number of I/O:25
Program Memory Size:1KB (1K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 3.6V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)