Z8F0821HH020EG
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SSOP
DataSheet
Z8F0821HH020EG PDF
Type Description
Series:Encore!® XP®
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:I²C, IrDA, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:11
EEPROM Size:-
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 2x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)