
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Encore!® XP® |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | eZ8 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 5MHz |
| Connectivity: | IrDA, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 6 |
| Program Memory Size: | 4KB (4K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 4x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 550 |
Current price of Z8F0423PB005EG is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
MICROCONTROLLER, 8 BIT, HC08/S08
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32TQFP
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8DIP
CONN JACK 2PORT 10G BASE-T PCB